Jelentősen drágább lett az egyik új magyar csokigyár építése, mert annyira kevés dolgozót talált a cég, hogy át kellett tervezni az üzemet, és ma már az emberek helyett robotok és automatizált gyártósor készítik az édességeket.
foto:nt.pt
Egyre több hasonló hír érkezik a magyar gazdaságból. Minket is elért a munkaerő-forradalom? Az Index cikke szerint egyenesen aggasztó a helyzet. A lap arról számolt be, hogy már több cég is úgy döntött: elviszi a termelő üzemét Magyarországról.A 24.hu szerint pedig már nincs, aki dolgozna, így „menekülnek a cégek” az országból.
foto:profigram
A termelésirányítással foglalkozó és automatizált vállalati rendszereket tervezők mégsem dörzsölhetik a tenyerüket. Annak ellenére, hogy a legegyszerűbb, összeszerelési munkákhoz használhatók a legjobban az automata gyártósorok. Magyarországon pedig az ilyen helyeken van a legnagyobb munkaerőhiány. Mégis kerülhet szálka a gépezetbe.
Nemrég a GoAuto magazinban egy nagyfokú automatizált gyárakkal rendelkező óriáscég a VOLVO egy legfőbb vezetője, Robin Page vallotta be, hogy jobb minőségű autókat raknak össze az emberek, mint az ipari robotok.
foto:volvocars.com
A designért is felelős alelnök ugyan hozzátette, hogy igazából nincs nagy minőségi különbség, de azért „érezhető” a differencia.
Page szerint a kínai üzemükből kigördülő autók szerelésekor vették észre, hogy az ember jobb problémamegoldó-képessége, kommunikációs készsége és kreativitása miatt a nem teljesen egyforma alkatrészek egymáshoz illesztésében a robotok alulmúlják az embereket. Az összehangolt termelés és problémamegoldó-képesség, valamint a váratlan helyzetek kezelése is jobban megy az embereknek.
foto:profigram
Ma még az is nehezítő tényező lehet, hogyha egy üzem – automatikus gyártósorának kialakítása – jóval nagyobb költségeket jelent, mintha emberek tucatjai dolgoznának a robotok helyett.
A világ azon részén, ahol drágább az élőmunkaerő, mint a fémből és műanyagból készült társaik, már a robotokat irányító robotokat helyezik üzembe. Ezzel egyidőben pedig már a mesterséges intelligenciával rendelkező gépek társadalomban elfoglalt helyéről készülnek tanulmányok.
Nemrég az Euronews számolt be arról, hogy az Európa Bizottság megtette az első lépést az emberszerű mesterséges lények, azaz a robotok jogi személyként differenciálásához.
© Copyright :REUTERS/Regis Duvignau
Erre százötven vezető tudós nyílt levélben figyelmeztet, hogy a jog, az egészségügy és az etika még nem készült fel arra, hogy a bonyolult gépeket szofisztikáltan, elektronikus személyiségként definiálja.
A tudósok szerint a tavaly aláírt szándéknyilatkozat nem a tudományos eredményeken, hanem a science fiction hatására a sajtóban megjelent találgatásokon és gondolatébresztő cikkeken alapul.
Szerintük ma még korai valódi jogi és természetes személyiségként definiálni ezeket a gépeket. Az igaz, hogy egyre közeledik az az időszak, amikor már foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.
foto: corporatefinancelab.org
Magyarországon egyelőre az a kérdés foglalkoztatja a gazdasági élet szereplőit, hogy az embereket lehet-e és ha igen, hol és hogyan helyettesíteni a gépekkel?
A legegyszerűbb összeszerelési munkákat az autóiparban, élelmiszeriparban és elektronikai iparban már sok helyen átvették a robotok. Részben kényszerből – hisz nincs elég ember – részben a termelés hatékonysága és hosszú távon olcsósága miatt.
foto:profigram
Az erőművekben, távfűtési rendszerekben, folyadéktovábbító és feldolgozó rendszerekben – és azok biztonsági rendszereiben – már régóta az egyik legfontosabb tényező a mesterséges intelligencia. A gépeket irányító gépek, az automatikus adatgyűjtő és továbbító, folyamatszabályozó rendszerek elterjedtségéről az átlagember keveset tud. Közülük az „okosotthonok” és irodaparkok használói találkoznak ezekkel a megoldásokkal a legtöbbet. A szakemberek pedig ma már nemcsak e rendszerek továbbfejlesztésén, illetve a mesterséges intelligencia egyre több felhasználási módján gondolkodnak. Az európai közösség politikusainak nyilatkozata egyértelművé teszi. Ezeknek a gépeknek – még ha a filmekben látottaknál – később is, de valódi helyük lesz az emberek között, és az is a megalkotójukon, rajtunk embereken múlik, hogy milyen.