Jó pap holtig tanul. Okkal lett ismert e mondás, és az sem véletlen, hogy az életvezetési tanácsadók, humán erőforrás-szakemberek és egyéb guruk is az élethosszig tartó tanulásra bíztatnak.
A Lifetime Learning sem újkeletű. Régen is a sikeres ember egyik ismérve volt, hogy a szakmájában élete végéig képezte magát. Nyitott volt az új módszerekre és a munkáját érintő újdonságokra. Mint az antik világ mesteremberei. Az évek alatt nemcsak tapasztalatot, hanem tudást is gyűjtöttek, és nem voltak restek újra iskolapadba ülni.
Napjainkra ez elengedhetetlenné vált, a világ megváltozott. Ma már nem elég a saját választott szakmánkban a legjobbnak lenni. Korábban az volt a tanács, hogy pár évente keressenek új munkahelyet maguknak a dolgozók, így lehet a leghatékonyabban karriert építeni.
Ma már a hétévente szakmát váltók sem okoznak meglepetést.
Persze az nem mindegy, hogy kényszerből vagy önszántából vált az ember.
Magyarországon soha nem látott munkaerőhiány van! – zengi a teljes média. Eközben az ötvenévesek között egyre magasabb azok száma, akik nem találnak munkahelyet. Sokan összeroppannak – mentálisan aztán fizikailag is – ha munkahelyükön kiderül, hogy nincs rájuk többé szükség. Elképzelni is nehéz, hogy valaki 25-35 év munka után már nem kell többé. Az adott pozícióba, munkahelyre. Aki azonban ezt a tényt megérti, fel tudja dolgozni, hasznára is fordíthatja a történteket.
A munkaerőhiány teremtette lehetőségekkel is lehet élni. Az természetes, ha nem a nehéz fizikai munkára gondol elsősorban egy idősebb ember. Az sem mindegy, milyen területen dolgozott eddig. Ha a kényszer mellett egyéb motiváció is van, biztosan talál az ember az érdeklődésének megfelelő területet. Mindenki tudja: ha Magyarországon ma elromlik valami, szinte megáll az élet. Nehezen találni autószerelőt, festőt, kőművest, és ma már a Facebookon is egyre többször könyörögnek ismerőseiknek mesteremberek telefonszámáért. Nincs lehetetlen!
Akit nem vonz az asztalosság vagy a festő-mázoló szakma, vagy nem mer egy autót szétszedni, még számtalan lehetőség vár! A váltáshoz azonban alázat, pozitív gondolkodásmód és bátorság kell! Ha mi irányítjuk a dolgok jóra fordulnak!
Ha már saját szakmájában mindent megpróbált az ember, és kiderült, hogy így biztosan nem megy tovább, akkor meg kell találni azt a területet, ahol a következő pár évben kedvvel tud munkálkodni az ember. Számtalan jó példa van arra, hogy a hobbiból is lehet állás. Van olyan operatőr, aki ma már többet keres az addig kedvtelésből végzett asztalosmunkával, és már csak szabadidejében veszi kezébe a kamerát. Egy könyvelőből is lehet fogorvos-asszisztens és betegápolóra vagy kórházi kisegítőre is mindig szükség van. Másutt pedig bármilyen szakos tanárt vagy tanítót felvesznek, csak legyen!
Végeláthatatlan mennyiségű szakmából lehet válogatni. A szakképzési rendszerbe bekerülni pedig ma már nem csak pénzkérdés. Tagadhatatlan, hogy egyes szakmák elsajátításáért húzós árat kell fizetni, de - mint az Eduline összeállításából is kiderül- nagyon sokszor részletfizetés is van. Az sem ördögtől való, hogy a későbbi foglalkoztató fizeti a képzést, mint a fővárosban a buszvezetőkét. Az iskolapadba visszaülni bizonyára nagyon nehéz, de sokszor még annál is jobban megváltoztathatja az életünket, mint gondoltuk. Egy óvodapedagógus tizenöt év után képezte át magát idősekkel foglalkozó szakemberré. Ma már az osztrák határ nyugati oldalán él. Két évbe telt, míg egy ottani idősek otthonában olyan munkakörbe került, melyhez akkora fizetés jár, hogy családja is költözött, két gyermekét ott neveli tovább. A jövedelem és megbecsülési különbségek miatt természetesen még mindig elképesztően vonzó Nyugat-Európa, de ma már Magyarországon is vannak olyan szakmák, ahol hasonló bánásmódban részesülnek a kollégák. A nyereség-energiabefektetés, bevétel-kiadás oldal egyensúlyba kerülhet. Hisz egy külföldre költözés nemcsak nagyobb nyereséget hozhat, hanem nagyobb energiabefektetést is igényel.
Szerencsére egyre többen vannak, akik már korábban is váltottak szakmát, így egyre több jó példa is akad. A felnőtt lét egyik nagy kihívása, nemcsak az, hogy a lehetőségekkel miként él valaki, hanem az is, hogy a lehetőségeket hogyan találja meg! Az Index összeállítása szerint teljesen felbolydul a munka világa.
A World Economic Forum elemzése szerint a most kisiskolás generáció 65%-ának olyan munkája lesz, amely ma még nem is létezik! Azzal mindenki nyerhet, ha az első lépést megteszi. Elgondolkodik azon, hogy mennyire érzi jól magát jelenlegi munkahelyén, és jelenlegi munkája, tevékenysége boldoggá és elégedetté teszi-e?