Egyre nagyobb presztízse van, egyfajta álommunkának gondolják a programozói állást a különféle szakmákról megkérdezett munkavállalók. Sok, az IT szakmát érintő kérdésről a mainstream médiában is lehet olvasni. Legutóbb az Index foglalkozott egy friss felmérés eredményeivel. Nem véletlen.
A rugalmas munkaidő és a kezdő fizetés egyre több kisgyermekes szülőt, illetve fiatalt csábít a területre. Csakhogy a bogarakat vonzó lámpa melege közelről már kellemetlen is lehet, és sokan csalódhatnak. Az IT szakma egyik szervezete, a Szövetség a Digitális Gazdaságért nevű idén nyáron egy felmérést készített a területen dolgozókról és körülményeikről. Az informatikai vállalkozások szövetsége kérdőíves kutatásában 36 cég vett részt. A felmérésről bővebben a szervezet honlapján lehet olvasni.
forrás://ivsz.hu/oktatas/ikt-munkaeropiaci-tunetterkep/
A szakmában dolgozóknak kifejezetten érdemes alaposan átolvasni a felmérés eredményeit, de egy gyors kivonat is sok tanulsággal szolgálhat.
A cégek 45 különböző típusú – az ágazatra jellemző – tendenciát, illetve problémát írtak le.
Az egyik legfontosabb, hogy ma már nem lehet ugyanazokkal a „csomagokkal” a korábbi ajánlatokhoz hasonlókkal csábítani a munkatársakat. A vállalkozások mégis ezekhez ragaszkodnak, a korábbi rutineljárásokat erőltetik, annak ellenére, hogy a leendő és jelenlegi dolgozóik egyértelműen fogalmazva beszélnek igényeikről és a problémákról.
foto:aosd.net
A kis cégek egyértelműen hátrányba kerülnek a multikkal szemben. Az ott adható bérekkel és egyéb juttatásokkal nagyon nehéz versenyezni. A felmérés eredménye szerint a lehetőségekben egyre nagyobb a különbség és ez idővel csak nőni fog.
A kisebb vállalkozások már ajánlatokat is nehezen tudnak adni, mert azok elkészítéséhez sincs elég ember, illetve már most tudni lehet, hogy a szakemberhiány miatt nem tudják elvégezni a feladatot.
Ráadásul ezektől a mikrovállalkozásoktól állnak a legkönnyebben odébb a munkatársak, így még rosszabb helyzetbe kerülnek.
Ahol van elég kolléga, ott meg a továbbképzéseken kevés az ember. Úgy tűnik, hogy a dolgozók elkényelmesedtek. Nem akarnak munka mellett tanulni, nem fejlődnek szakmailag.
Még nagyobb probléma, hogy a vállalatok vezetői, illetve a dolgozók közvetlen felettesei sem erőltetik a dolgot. Olybá tűnik, mintha számukra sem lenne eléggé fontos a cég szakmai színvonalának folyamatos fejlesztése.
Ahol felismerték a fejlődés szükségességét, ott – sokszor kényszerből, más lehetőség híján – a cég vállal oktatási feladatokat. Mindet nehezíti, hogy a szektorban egyre több a „legenda” (munkaerő átcsábításáról például) így a vállalatvezetők sokszor nem a valós folyamatok ismeretében hoznak döntéseket.
Az a közvélekedés is beigazolódott, hogy a frissen végzett szakemberek a napi feladatmegoldásban – hosszabb rövidebb ideig – használhatatlanok. Meg kell őket tanítani a napi munka kihívásaira. Általános tapasztalat, hogy a kisebb cégeknél hamarabb lesz eredmény. A juniorok ezekben az alkotóműhelyekben hamarabb teljes jogú taggá válhatnak.
Bár ez a felmérés az információtechnológiával foglalkozó cégek és mérnökök helyzetéről szól, sajnos elég általános érvényű problémákat ír le. A már korábban említett mainstream sajtóban nap mint nap találkozhatunk olyan beszámolókkal, melyek hasonló gondokról szólnak. Szinte az összes szakma képviselőire igazak a felmérés eredményei. Az Index szerint a programozók viszonylag magas kezdőfizetése és a rugalmas munkaidő kifejezetten csábító hatású, ezért a kisgyermekes szülők között nagyon népszerű a programozóképzés. A cikk a Progmatic nevű képzési vállalkozás adataira hivatkozik. Náluk eddig minden ilyen jelentkező végig tudta csinálni a képzést, és azonnal munkát is kapott. Arról azonban egyelőre nincsenek adatok, hogy a frissen végzett kismamákat és kispapákat milyen mély vízbe dobták új munkahelyükön. Mekkora projektet bíztak rájuk, és az milyen eredménnyel zárult?